Kunstu Zakupy

O zakupach

Wpisy z Wrzesień, 2009

Zagraniczne zakupy

9Internet jest środkiem masowej komunikacji mającym to do siebie, że nie obowiązują  w tym przypadku żadne granice o charakterze administracyjnym. Połączyć się z siecią można z każdego miejsca na kuli ziemskiej i nie ma w tym momencie najmniejszego znaczenia czy odwiedza się serwis krajowy, czy też może zagraniczny. Logicznie rzecz biorąc, to samo odnosi się do sklepów internetowych. Mieszkając w Polsce mamy taki komfort, że za pośrednictwem sieci możemy zamawiać rozmaite produkty z różnych stron świata. Jeszcze jakiś czas temu pojawiał się przy tej okazji zasadniczy problem, a mianowicie taki, w jaki sposób za te produkty zapłacić? Jak się bowiem okazywało, wcale nie było to takie proste. Dzisiaj natomiast sytuacja zmieniła się – i to zmieniła się w tym zakresie jak najbardziej na plus. W chwili obecnej elektroniczne dokonanie płatności za towar zamówiony w Internecie zagranicą nie stanowi najmniejszego nawet problemów. Jest uruchomionych kilka serwisów, dzięki którym taką płatność załatwia się w sumie kilkoma kliknięciami komputerowej myszy. Na takiej stronie trzeba założyć konto użytkownika – nie wiąże się to z podawaniem żadnych szczegółowych danych na temat swojej osoby. Warunek jest w zasadzie jeden – trzeba posiadać adres poczty elektronicznej. Do przesłania komuś pieniędzy wystarczy znać tylko jego e-mailowy adres. Pieniądze na koncie użytkownika na takiej stronie znajdują się już w kilka minut po przesłaniu – bardzo wygodne jest również to, że znajduje się tam przelicznik walut, wiec jeżeli ktoś życzy sobie płatności w dolarach amerykańskich chociażby, to żaden kłopot. Dopiero z takiego konta pieniądze można przelać na rachunek bankowy – tutaj trzeba przygotować się na to, że nie znajdą się one na nim jeszcze tego samego dnia czy następnego, z reguły trwa to kilka dni. Oczywiście, aby z własnego konta użytkownika na serwisie płatności internetowych przesłać określoną kwotę na inne konto, trzeba tam jakąś sumę posiadać. Taki system płatności jest niesamowicie wygodny i rozwiązuje naprawdę mnóstwo problemów. Dzięki temu bezproblemowo można kupować produkty zarówno w zagranicznych sklepach internetowych, jak i na serwisach aukcyjnych. Firm oferujących tego rodzaju usługi jest obecnie sporo na rynku, nie mniej jednak uczciwie należy stwierdzić, że prym wiodą tutaj Amerykanie. Oczywiście, sam fakt, iż serwis należy właśnie do amerykańskiej firmy nie oznacza, że korzystać z niego nie mogą osoby mieszkające poza granicami Stanów Zjednoczonych – korzystać jak najbardziej mogą.

Płatność i dostawa

13Zaopatrując się w jakiekolwiek produkty za pośrednictwem Internetu trzeba za nie oczywiście zapłacić – nie ma w tym fakcie niczego nadzwyczajnego i pod tym akurat względem sklepy internetowe nie różnią się niczym od sklepów stacjonarnych. Możliwości w zakresie dokonania płatności jest obecnie sporo, w związku z czym klient może wybrać taka, która najbardziej mu odpowiada. Najczęściej praktykowany i zdecydowanie najbardziej preferowany jest przelew na rachunek bankowy. Jak klient go zrobi, to już jego sprawa, nie mniej jednak w tym zakresie wybór pada najczęściej na przelew internetowy. Wszystkie banki obecnie udostępniają swoim klientom możliwość obsługi rachunku poprzez sieć właśnie i tą drogą dokonywać można przelewów. Jest to niesamowicie wygodne, bo przelew można zrobić w każdej chwili bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach w banku czy na poczcie. Większość sklepów internetowych oraz użytkowników wystawiających na sprzedaż przedmioty na portalach aukcyjnych oferuje również możliwość płatności za pobraniem – za towar płaci się przy odbiorze, jest to nieco droższa usługa. Wiele sklepów posiada też odnośniki pozwalające na dokonanie płatności za pomocą karty kredytowej. Ta opcja także jest bardzo często wybierana przez klientów. Jeszcze inną metodą jest korzystanie z serwisów umożliwiających płatności pomiędzy osobami posiadającymi pocztę elektroniczną – z tego korzystają wszyscy, a już na pewno adres e-mailowy trzeba posiadać, jeśli się robi zakupy przez Internet. Podobnie jak sposób płatności, tak samo wybrać sobie można sposób dostarczenia przesyłki. Tutaj istnieją trzy możliwości. Po pierwsze – jest to odbiór osobisty. Po drugie – paczka zostaje dostarczona drogą pocztową. Po trzecie – przesyłkę pod wskazany adres dostarcza kurier. Z opcji numer jeden klienci korzystają zdecydowanie najrzadziej. Najpopularniejsze są przesyłki pocztowe – wiąże się to z faktem, że są one najtańsze. Kurier to najbardziej pewna opcja, z drugiej jednakże strony – najdroższa. Klienci mają zatem całkiem niezły wybór – zarówno, jeżeli chodzi o sposób płatności, jak i dostarczenia przesyłki. Sklepy starają się tych możliwości nie ograniczać, a jeśli już – to w rozsądnych granicach. Robienie zakupów przez Internet staje się coraz bardziej wygodne. To także jeden z powodów, dla których ludzie tak chętnie korzystają z oferty sklepów on-line. Na uwagę zasługuje również to, że robienie zakupów w sieci staje się coraz bardziej bezpieczne, co też przemawia na ich korzyść.

Internetowe serwisy aukcyjne

7Bardzo popularną  formą zaopatrywania się w różnego rodzaju produkty są  serwisy aukcyjne. Cieszą się naprawdę ogromnym zainteresowaniem, a przyczyn takiego właśnie stanu rzeczy jest kilka. Przede wszystkim wiele rzeczy kupić można na nich naprawdę po okazyjnych cenach – nie ma możliwości, aby w te same towary zaopatrzyć się w tradycyjnych sklepach płacąc za nie takie same dokładnie pieniądze. Spośród produktów, które zdecydowanie wiodą prym spośród najczęściej kupowanych na serwisach aukcyjnych produktów wymienić można dla przykładu markowe kosmetyki, telefony komórkowe, odzież z metkami znanych firm oraz szeroko rozumiany sprzęt komputerowy. Wybrany produkt kupić można na dwa sposoby – albo poprzez licytację (wygrywa ją ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę) lub poprzez opcję „kup teraz”. Czasami dostępne są obie, czasami natomiast tylko jedna z nich. Do zakupionego w ten sposób produktu doliczyć trzeba jeszcze koszty przesyłki – o ich wysokości decyduje już indywidualnie każdy sprzedający. Serwisy aukcyjne umożliwiają sprzedawanie różnych towarów zarówno osobom indywidualnym, jak i formom – zwłaszcza w ostatnim czasie zetknąć się na nich można w dużym stopniu z ofertą ze strony firm. Jest ogólnie przyjęte, aby już po sfinalizowaniu całej transakcji wystawione zostały komentarze – w praktyce jako pierwszy komentarz wystawia kupujący. Kupowanie za pośrednictwem internetowych serwisów aukcyjnych wiąże się niestety z ryzykiem trafienia na zwykłego oszusta. O takich przypadkach – naturalnie tych najbardziej spektakularnych – niejednokrotnie było głośno w środkach masowego przekazu. Niektóre sprawy zakończyły się nawet w sądowej sali. Kupując zatem na aukcjach trzeba zwracać uwagę na kilka istotnych rzeczy. To przede wszystkim komentarze. Rzecz jasna, jeśli ktoś jest dopiero początkujący i nie ma siłą rzeczy komentarzy, wcale nie musi oznaczać, że jest nieuczciwy. Nie mniej jednak najlepiej kupować jest rzeczy od sprzedawców sprawdzonych – im większa liczba komentarzy pozytywnych tym lepiej, przy dużej ilości komentarzy negatywnych lepiej się jednak zastanowić. I tak ostateczna decyzja należy do samego klienta – wszak to on później poniesie jej ewentualne konsekwencje. Na serwisach aukcyjnych zarejestrować się może każdy, kto chce coś sprzedać albo kupić. Rejestracja jest tutaj obowiązkowa i wiąże się ona z podaniem danych osobowych, z adresem i numerem telefonu włącznie – dane te są weryfikowane poprzez wysłanie droga pocztową na wskazany adres listu. Dopiero po weryfikacji konto użytkownika jest aktywowane.

Internetowe sklepy z bielizną

12Za pośrednictwem Internetu zaopatrzyć się można w mnóstwo rzeczy, między innymi w bieliznę. Dotyczy to zarówno bielizny damskiej, jak i męskiej, chociaż uczciwie przyznać należy, że panie mają pod tym kątem o wiele większy wybór aniżeli mężczyźni. To naprawdę znakomite rozwiązanie – i to bez względu na to czy ktoś mieszka w małym, czy też dużym mieście. Nawet w dużych miastach brakuje sklepów stacjonarnych z naprawdę dobrą bielizną. To, co jest dostępne na naszym rodzimym, tradycyjnym rynku pozostawia niestety bardzo wiele do życzenia pod każdym jednym względem. Nie dość, że wykonanie jest kiepskie, to jeszcze rozmiary są – mówiąc delikatnie – bardzo dziwne. Na szczęście internetowe sklepy z bielizną posiadają w tym zakresie bardzo duży wybór. Bielizna jest ładna, elegancka, uszyta z porządnych jakościowo materiałów, a przy okazji jest również dobrze skrojona, wygodna i dostępna w najróżniejszych rozmiarach. Jej zaletą są także całkiem rozsądne – jak na taką jakość przystało – ceny. Oczywiście, jeżeli ktoś się rozgląda za produktami autentycznie już ekskluzywnymi z najwyższej półki, to też je w internetowych sklepach znajdzie. Na szczególną uwagę zasługuje również fakt, iż w dużym stopniu jest to bielizna sygnowana polskimi markami – mowa w tym miejscu przede wszystkim o bieliźnie damskiej, albowiem w przypadku męskiej sprawa przedstawia się jednak inaczej (na niekorzyść klientów). Panie naprawdę nie mają w tej chwili na co narzekać. Co prawda kupienie bielizny za pośrednictwem Internetu zawsze wiąże się z ryzykiem, że rozmiar okaże się niewłaściwy, aczkolwiek zawsze istnieje możliwość wymiany towaru bądź odzyskania pieniędzy. W znakomitej większości sklepów z bielizną on-line oferta poszerzona jest również o kosmetyki, perfumy, biżuterię oraz różne dodatki do odzieży. Nie jest to jednak regułą, a najwięcej i tak jest artykułów bieliźniarskich. Zaopatrzenie się w wygodną i jednocześnie seksowna bieliznę damską nie stanowi obecnie żadnego problemu. W gorszej sytuacji są mężczyźni – oferta polskich firm w tym zakresie jest bardzo uboga, nie są to ponadto rzeczy rzucające jakością na kolana, a zagraniczne marki są niestety bardzo drogie. Poniekąd ma to związek z tym, że branża bieliźniarska nastawiona jest głównie na kobiety – z drugiej jednak strony to panie właśnie znacznie częściej kupują bieliznę i to one przykładają większą wagę do tego, co noszą pod odzieżą wierzchnią. Nie ma więc się co poniekąd dziwić, że firmy bieliźniarskie zarabiają w głównej mierze właśnie na nich.

Wymagania klientów

39Sklepy internetowe od kilku lat robią coraz to bardziej zawrotną karierę  na całym świecie – w szczególności miło to miejsce w przeciągu ostatnich lat. W tym właśnie czasie liczba sklepów internetowych wzrosła najbardziej. Ale nie tylko i w tym względzie poprzeczka została podniesiona. Wzrosły również wymagania samych klientów tych sklepów. Wymienić tutaj można wiele kwestii, na które osoby korzystające z usług sklepów internetowych w szczególności zwracają uwagę. Przede wszystkim ludzie pragną szybko znaleźć w sieci interesujący ich asortyment. Ponadto ogromną role przywiązują również do bezpieczeństwa zakupów i chcą, aby w tym zakresie standardy były coraz lepsze. Kwestia bezpieczeństwa oraz zaufania do sprzedawców uznawana jest przez konsumentów za priorytetową. W tym miejscu nie chodzi już tylko i wyłącznie o to, że zamówiony towar dotrze do odbiorcy tak zapakowany, że nie ma możliwości, aby niepożądane osoby otworzyły taką przesyłkę. Teraz o wiele bardziej liczy się bezpieczeństwo danych klientów sklepów internetowych – a dane te trzeba zawsze podawać, w przeciwnym wypadku realizacja zamówienia byłaby niemożliwa. Na uwagę zasługuje tu również fakt, że zdecydowana większość klientów opłaca zamówienia drogą elektroniczną, dla przykładu poprzez kartę kredytową. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na to, aby na stronie internetowej sklepu bez problemu można było znaleźć dane sprzedawcy, regulamin oraz informacje dotyczące zwrotu oraz reklamowania produktów. Drugą bardzo istotną kwestią, do której konsumenci przywiązują ogromną wagę są ceny. robiąc zakupy za pośrednictwem Internetu oczekują, iż zapłacą za nie mniej aniżeli w sklepach stacjonarnych i w ten sposób zaoszczędzą pieniądze. Wbrew pozorom, konsumenci zwracają uwagę nie tylko na to czy ceny te są niższe i czy mogą liczyć na jakieś atrakcyjne promocje. W nie mniejszym stopniu liczy się to, w jaki sposób dany produkt jest zaprezentowany. Klienci sklepów internetowych chcą również, aby wyszukiwanie interesujących ich produktów było proste i bezproblemowe – im bardziej jest skomplikowane, tym większa szansa na to, że klient do danego sklepu się zniechęci. O jeszcze jednej ważnej kwestii należy w tym miejscu wspomnieć. Otóż klienci zwracają uwagę na to czy na stronie internetowej sklepu zamieszczone są opinie pozostałych użytkowników. Dla wielu osób to najbardziej wiarygodna reklama określonych produktów. Wszystkie sklepy internetowe muszą liczyć się z faktem, że wymagania wobec nich będą stale rosły.

Internetowe galerie sztuki

6Robienie zakupów za pośrednictwem Internetu niejedno ma oblicze. Wszystko zależy od tego, czego dokładnie się w sieci poszukuje. Przykładem mogą być w tym miejscu wyroby z zakresu rękodzieła artystycznego. To własnoręcznie wykonane ozdoby różnego rodzaju, jak również przedmioty posiadające charakter użytkowy. Rękodzieło już od wieków było w cenie. Poza tym kiedyś nie było tak ogólnie dostępne jak jest obecnie. Jednakże upowszechnienie się Internetu sprawiło, że tego rodzaju wyroby stały się dostępne dla wszystkich. Wspaniała biżuteria, obrazy igła i nitką malowane, piękne szkatułki i całe mnóstwo innych rzeczy tego typy znaleźć można w internetowych galeriach. Ich oferta cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród tych wszystkich osób, które nade wszystko cenią sobie niepowtarzalność oraz dobry styl. Dobrze wypromowane galerie internetowe na brak klientów nie mają prawa narzekać. Ich działalność w każdym przypadku opiera się na tych samych mechanizmach. W swojej ofercie galerie posiadają przedmioty wykonane przez bardzo wielu artystów. Zarabiają na prowizjach pobieranych od każdego sprzedanego wyrobu. Artysta, wstawiając swoje prace do galerii, podaje cenę, jaką za dany przedmiot chce dostać. Do tej ceny doliczana jest prowizja galerii – i taką właśnie końcową kwotę widzi klient. Oczywiście, podobnie jak w przypadku tradycyjnych sklepów internetowych, tak i tutaj klient ma prawo wyrazić swoje niezadowolenie i zamówiony wyrób zwrócić, nie mniej jednak takie sytuacje zdarzają się tutaj naprawdę sporadycznie. Klient posiada prawo wyrażenia opinii na temat dokonanego przez siebie zakupu – będzie ona widoczna również dla innych użytkowników. Z punktu widzenia artystów natomiast galerie internetowe to świetna sposobność, aby na swoim hobby co nieco zarobić. Nie ma bowiem mowy, aby w galeriach internetowych swoje produkty sprzedawały sklepy – przyjmowane są tutaj zgłoszenia tylko i wyłącznie od osób indywidualnych. Wbrew pozorom dostanie się do takiej galerii wcale nie jest rzeczą prostą – w dużym stopniu zależy to również od gustu osoby, która taką galerię prowadzi. Ogólnie rzecz biorąc możliwości są jednak coraz większe, albowiem liczba takich galerii systematycznie wzrasta. Osoby robiące w nich zakupy bardzo je sobie chwalą. Nic w tym dziwnego – ręcznie wykonany bądź ozdobiony przedmiot to naprawdę nie lada gratka, wystarczy się zatem jedynie w tym miejscu cieszyć, że utalentowanych artystycznie osób nie brakuje. Dzięki temu klienci liczyć mogą na bardzo zróżnicowaną ofertę.

Zwierzak przez Internet

29Za pośrednictwem Internetu zakupić można tak nietypowe „towary” jak żywe zwierzęta – ze wskazaniem na koty oraz psy. Internetowych stron hodowli jest mnóstwo – zaopatrzyć się w taki sposób można w rasowego szczeniaka czy też kociaka. Oczywiście, trzeba liczyć się z tym, że taki zwierzak z rodowodem to spory wydatek – wszystko jeszcze zależy od jego rasy. Na stronach internetowych hodowli są zaprezentowane zdjęcia zwierząt do sprzedania i można w ten sposób zarezerwować sobie jedno z nich. Bardzo często również bywa tak, że kociaki czy szczeniaki zarezerwowane są jeszcze zanim przyjdą na świat – dotyczy to sytuacji, kiedy ich rodzice są championami. Jeżeli komuś zależy na tym, aby mieć zwierzę z pewnego źródła, koniecznie musi sprawdzić czy dana hodowla jest zarejestrowana w odpowiednich strukturach, dla przykładu w przypadku psów jest to w naszym kraju Związek Kynologiczny. Jeśli kogoś natomiast nie interesuje zwierzę z rodowodem, ale rasowe, może zapoznać się z ofertą w tym zakresie dostępną na serwisach aukcyjnych. Tam również jest dużo propozycji. Poprzez Internet zwierzę można tylko zamówić, odebrać je – ze względów jak najbardziej oczywistych – trzeba natomiast osobiście. Przy tej okazji koniecznie trzeba zwrócić uwagę na warunki, w jakich właściciele przetrzymują zwierzęta. Jeżeli z jakiś powodów są one niezadowalające, zawsze można się rozmyślić i zrezygnować z transakcji. Płatności dokonuje się zwykle przy odbiorze czworonoga. Naturalnie koty oraz psy nie są jedynymi zwierzętami, w które zaopatrzyć się można poprzez Internet właśnie, nie mniej jednak w każdym przypadku koniecznie trzeba pamiętać o tym, aby tych zakupów dokonywać tylko i wyłącznie z pewnych źródeł. Już po przywiezieniu zwierzęcia do domu nic nie zaszkodzi, aby udać się z nim do weterynarza – tak na wszelki wypadek, niech jednak fachowiec je obejrzy. I jeszcze jedna bardzo istotna kwestia – przy odbiorze czworonoga klient powinien otrzymać jego książeczkę zdrowia, w razie czego należy się o nią upomnieć. Zainteresowanie zaopatrywaniem się w zwierzęta za pośrednictwem Internetu jest bardzo duże. Świadczy o tym chociażby ilość tego rodzaju ogłoszeń na serwisach aukcyjnych. Ponadto internetowe strony profesjonalnych hodowli są bardzo chętnie odwiedzane przez użytkowników – nie wszyscy może są zainteresowani kupnem psa czy kota, ale jeśli nawet o tym myślą, to dzięki takim stronom podjęcie decyzji jest o wiele łatwiejsze. Poza tym z takich stron wiele się można dowiedzieć o poszczególnych rasach.

Katalogi sklepów internetowych

38 dzisiejszych czasach robienie zakupów za pośrednictwem sklepów internetowych cieszy się ogromną popularnością, która stale rośnie. Ludzie cenią sobie taką formę zaopatrywania  się  w rozmaite produkty z wielu różnych powodów – można by w tym miejscu długo je wymieniać. Sklepów internetowych jest mnóstwo – na dobra sprawę podanie ich liczby jest rzeczą niemożliwą. Z tego właśnie powodu zaszła konieczność odpowiedniego ich skatalogowania – robi się to według branż. Tak więc użytkownik zainteresowany dla przykładu kosmetykami, może przeszukiwać odrębny katalog zawierający tylko i wyłącznie tego rodzaju ofertę sklepów. Oczywiście, przy tej okazji posiada możliwość w zakresie zawężenia kryteriów wyszukiwania interesujących go produktów. W sieci działa całe mnóstwo stron, które zawierają właśnie katalogi sklepów internetowych. Z punktu widzenia użytkownika to naprawdę ogromne ułatwienie, albowiem nie musi on wertować nieskończonej ilości stron w poszukiwaniu tego, czego nabyciem jest zainteresowany. Takie katalogi stanowią zatem bardzo dobry pomysł. Każda spośród kategorii zaprezentowanych na takiej stronie zawiera wiele mniejszych podkategorii. I tak dla przykładu w kategorii odzież wyszczególnić można takie podkategorie jak między innymi odzież damska, odzież męska, odzież dziecięca i młodzieżowa, bielizna, obuwie, odzież robocza i tym podobne. To w decydującym stopniu ułatwia użytkownikowi poszukiwania. Ponadto na głównych stronach firm zajmujących się katalogowaniem internetowej oferty zwykle zaprezentowane są najczęściej wybierane przez konsumentów oferty. Poza tym często można tutaj znaleźć wiele interesujących informacji dotyczących szeroko pojętego handlu elektronicznego. Na wielu tego rodzaju stronach często znajduje się również specjalny dział adresowany do klientów sklepów internetowych – konsumenci znajdą w nim wiele porad związanych z robieniem zakupów przez Internet. Warto z takimi informacjami się zapoznać, albowiem pozwala to na uniknięcie w przyszłości ewentualnych problemów. Nierzadko dla przykładu użytkownicy nie zdają sobie sprawy z tego, że towar zakupiony za pośrednictwem Internetu także można reklamować – ma się na to określony przepisami czas, wygląda to w zasadzie tak samo jak w przypadku produktów nabytych drogą stacjonarną. Każdy konsument powinien być całkowicie świadomy swoich praw, jeżeli zdarzy się sytuacja, że zakupiony przez niego w sklepie internetowym towar okaże się bublem. Jak najbardziej posiada przywilej wymagań w zakresie respektowania swoich praw.

Nowa ekonomia

25Kiedy mówi się o szeroko pojmowanym handlu elektronicznym – a więc także i o sklepach internetowych (a może przede wszystkim o nich, skoro są one najczęściej spotykaną formą handlu elektronicznego i zdecydowanie najbardziej rozpowszechnioną), pada przy tej okazji mnóstwo rozmaitych terminów. Jednym z takich właśnie określeń jest tak zwana nowa ekonomia. Z czym to się wiąże? Otóż chodzi przede wszystkim o to, że handlowa wymiana prowadzona za pośrednictwem Internetu jest czymś, czego nie dotyczą jakiekolwiek administracyjne granice. Zadaniem specjalistów rodem ze Stanów Zjednoczonych, w przeciągu kilku najbliższych lat to właśnie handel elektroniczny stanie się tym, co w głównej mierze napędza gospodarkę. W gruncie rzeczy nie ma w tymże stwierdzeniu niczego odkrywczego. Z każdym rokiem przedsiębiorstwa, które funkcjonują właśnie w sieci wypracowują coraz to większe zyski. O ile przed czternastoma laty było to osiemset milionów dolarów, to już po trzech latach kwota ta wzrosła do osiemnastu milionów dolarów. Jest ponadto również pomysł – póki co jednak, na razie tylko w Stanach Zjednoczonych – ażeby wszystkie transakcje, jakich dokonuje się właśnie za pośrednictwem Internetu były wolne od jakichkolwiek zobowiązań podatkowych. W naszym kraju na tego rodzaju pomysły przyjdzie z cała pewnością bardzo długo czekać – biorąc pod uwagę fakt, iż wymyśla się coraz to nowe formy opodatkowywania społeczeństwa, a samo korzystanie z Internetu – w porównaniu chociażby z wspominanymi już Stanami Zjednoczonymi czy krajami Europy Zachodniej – jest w Polsce wciąż jeszcze stosunkowo drogie. Wracając zaś do nowej ekonomii, to na razie jeszcze pewnym problemem związanym właśnie z Internetem i handlem elektronicznym jest to, w jaki sposób za pośrednictwem sieci sprawnie i bardzo dobrze zarządzać. Przewiduje się ponadto, iż w niedługim czasie będzie to nauka poruszająca o wiele szersze zagadnienia aniżeli te opisane powyżej. Naukowców interesuje również społeczny aspekt takiej działalności – czyli dla przykładu to, jak zachowują się klienci robiący zakupy za pośrednictwem sklepów internetowych. Same sklepy natomiast oraz inne miejsca w Internecie, gdzie można kupować rozmaite towary oraz usługi są zmuszone do tego, aby stale poszerzać swoja ofertę oraz rozbudowywać serwisy. Taka właśnie, a nie inna sytuacja wynika z faktu, że zainteresowanie handlem elektronicznym systematycznie wzrasta. Jeszcze przed kilkoma laty liczba osób korzystających ze sklepów internetowych nie była tak duża jak obecnie.

Internetowy marketing

26Samo założenie sklepu internetowego jeszcze nie oznacza, że zacznie się z tego tytułu zarabiać jakieś pieniądze. Podstawowa zasada, jaka w tym właśnie zakresie obowiązuje jest taka, że sklep musi być dobrze w sieci widoczny. Inaczej klienci w ogóle nie dowiedzą się o jego istnieniu. I tutaj właśnie z pomocą przychodzi internetowy marketing – jest to pojęcie nierozerwalnie związane z handlem elektronicznym. Form marketingu internetowego wymienić można w tym miejscu mnóstwo, w ramach przykładów można podać takie nazwy jak reklama interaktywna, reklama typu pay per click,  e-mail marketing oraz bardzo wiele innych. zjawisko tego rodzaju marketingu pojawiło się mniej więcej wraz z początkiem lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia, kiedy to środek masowej komunikacji jakim jest właśnie Internet zaczął się upowszechniać. Oczywiście, w tamtym okresie marketing internetowy zupełnie nie przypominał tego, z czym mamy do czynienia obecnie. Był niesamowicie prosty i sprowadzał się na dobrą sprawę do zamieszczania na stronach internetowych treści o charakterze informacyjnym. Dzisiaj z kolei w ramach internetowego marketingu sprzedaje się nieporównywalnie więcej produktów aniżeli same tylko reklamowe informacje. poza tym znane serwisy internetowe – zarówno te zagraniczne, jak i nasze polskie – dały możliwości w zakresie reklamowania się małym oraz średnim przedsiębiorcom za całkiem przyzwoite pieniądze. Tym samym zostały przez nie wyznaczone zupełnie nowe standardy, jeżeli chodzi o ofertę skierowaną właśnie do tego typu reklamodawców. Ogromnym plusem marketingu reklamowego jest to, że w porównaniu z reklamami w innych środkach komunikacji masowej (radio, prasa oraz telewizyjna) jest po pierwsze – znacznie tańszy, a po drugie (co zresztą wynika z pierwszego) – dostęp do niego mają nie tylko duże przedsiębiorstwa dysponujące sporą gotówką. Form reklamy internetowej dostępnych jest tyle, że każdy z powodzeniem znajdzie w tym zakresie coś dla siebie, coś dostosowanego do własnych możliwości finansowych. Wymienić można w tym miejscu wiele czynników, które przyczyniły się do tego, że marketing internetowy stał się dostępny dla sklepów różnego rodzaju. Niemałe zasługi ma tutaj fakt, że wyniki poszczególnych działań można na bieżąco monitorować. Obecnie dają one bardzo wymierną wiedzę na temat tego czy rzeczywiście oferta danego sklepu internetowego cieszy się takim zainteresowaniem ze strony u użytkowników, jak spodziewali się tego właściciele. Wiadomo zatem, co można zmienić.