Kunstu Zakupy

O zakupach

Wpisy z Październik, 2009

Biżuteryjne drobiazgi

18Do niesamowicie szerokiego grona produktów, w jakie zaopatrzyć się można za pośrednictwem Internetu zaliczyć należy biżuterię. W sieci oferta pod tym kątem właśnie jest naprawdę wręcz rewelacyjna, poza tym biżuteria to akurat taki towar, który z powodzeniem można kupić jedynie po obejrzeniu fotografii. Najczęściej biżuterię kupują naturalnie kobiety, nie mniej jednak na uwagę zasługuje fakt, iż dla mężczyzn pojawia się w tym zakresie coraz bardziej interesująca oferta. Męskiej biżuterii jest w sklepach coraz więcej. Bardziej i mniej znane firmy jubilerskie prowadzą aktualnie sprzedaż przez Internet – przyznać trzeba, że z naprawdę dużym powodzeniem. Proponują swoim klientom niesamowicie zróżnicowany asortyment – biżuterie srebrną, złotą, z kamieniami szlachetnymi, z bursztynami, z masy perłowej i tym podobne. Naprawdę jest w czym wybierać. Taką biżuterię kupić można zarówno w sklepach internetowych, jak i na serwisach aukcyjnych. Oczywiście, im droższe surowce znajdują przy jej wytwarzaniu zastosowanie, tym droższy jest także produkt końcowy. Sporą popularnością cieszy się także sztuczna biżuteria – jest niedroga, poza tym z powodzeniem imituje kamienie szlachetne. Koniecznie w tym miejscu trzeba wspomnieć też i o biżuterii zaliczanej do artystycznego rękodzieła. Bardzo pocieszające jest to, że takich wyrobów jest w Internecie coraz więcej. To idealna propozycja dla tych wszystkich osób – przede wszystkim dla kobiet – pragnących nosić biżuterię unikalną, niepowtarzalną i bardzo oryginalną. Bogactwo pod tym względem wynika z faktu, iż coraz większa liczba osób zajmuje się tą właśnie odmianą rękodzieła. Z dostępem do produktów potrzebnych do wytwarzania takich ozdób nie ma obecnie najmniejszego nawet problemu. Unikatowej biżuterii typu hand made szukać należy najlepiej albo na serwisach aukcyjnych, albo w internetowych galeriach. Warto tutaj zaznaczyć, iż w galeriach jest co prawda nieco drożej (chociaż nie są to wcale jakieś astronomiczne kwoty), ale za to propozycje są o wiele bardziej interesujące. Dlatego też ciekawych rzeczy warto szukać właśnie tam. Reasumując, z punktu widzenia klientów jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem tak ogromny wybór. Za autentycznie bardzo przystępną cenę można stać się właścicielem pięknego drobiazgu. A nikomu chyba raczej tłumaczyć nie trzeba, jak wspaniałym uzupełnieniem stroju jest biżuteria. Ponieważ kupić można ozdoby całkiem niedrogie, nie ma w związku z tym najmniejszych przeszkód w tym, ażeby posiadać ich większe ilości.

Zakładanie sklepu internetowego

5Prowadzenie sklepu internetowego wiąże się z bardzo wieloma obowiązkami, z czego powinny zdawać sobie sprawę wszystkie osoby zamierzające w taki właśnie sposób zarabiać na życie. Kupowanie za pośrednictwem Internetu jest w dzisiejszych czasach szalenie popularne, nie ma się co zatem dziwić, że ilość sklepów internetowych systematycznie wzrasta. W poszczególnych krajach obowiązują rozmaite przepisy dotyczące prowadzenia sklepów internetowych. W naszym kraju trzeba taki sklep zarejestrować jako normalną działalność gospodarczą. Na początek należy zatem udać się do właściwego urzędu gminy bądź miasta, gdzie znajdują się stosowne wnioski do wypełnienia. Najlepiej jest od razu skorzystać z pomocy urzędnika przy wypełnianiu takowego dokumentu, ponieważ muszą zostać nań naniesione odpowiednie kody oznaczające rodzaj działalności. Następnie trzeba czekać na przyznanie REGONU. Ile dokładnie to trwa – to już zależy od urzędu, nie mniej jednak oczekiwanie powinno zamknąć się w maksymalnie dwóch tygodniach. Po otrzymaniu REGONU należy zorganizować sobie wyprawę do dwóch urzędów, a mianowicie do skarbowego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym drugim przypadku chodzi o zadeklarowanie się odnośnie ZUS-owskich składek. Dla przykładu inne stawki obowiązują osoby po raz pierwszy zakładające swoją działalność i jednocześnie zatrudnione w innym miejscu na podstawie umowy o prace, inne natomiast dotyczą tych osób, dla których nie jest to już pierwsza działalność gospodarcza. W urzędzie skarbowym z kolei trzeba określić się co do tego, w jaki sposób będzie prowadzone rozliczanie się z fiskusem, czy przedsiębiorca zamierza być płatnikiem VAT, czy musi posiadać kasę fiskalną i tym podobne. O regularnym składaniu deklaracji do fiskusa i opłacaniu składek trzeba koniecznie pamiętać, w przeciwnym wypadku trzeba będzie ponieść finansowe konsekwencje. Poza tym – zanim sklep internetowy zostanie uruchomiony – konieczne jest zaopatrzenie się w produkty oraz w specjalne oprogramowanie przeznaczone właśnie do sklepów internetowych. Tutaj trzeba się oczywiście liczyć z pewnymi wydatkami. Oprogramowania są w różnych cenach – im lepsze, tym droższe oczywiście, kosztować równie dobrze może kilkaset, co i ładnych kilkanaście tysięcy złotych. Rzecz jasna do tego wszystkiego doliczyć należy jeszcze koszta związane z wypromowaniem takiego sklepu – bez odpowiedniej reklamy sam fakt istnienia sklepu internetowego będzie w gruncie rzeczy niewiele znaczył, bo nikt o tym nie będzie wiedział.

Telefony komórkowe przez Internet

33Internet to znakomite miejsce, w którym z powodzeniem zaopatrzyć się można w telefony komórkowe. Bez wątpienia należą one do grona tych produktów, których w sieci poszukuje się najchętniej. To bardzo chodliwy towar. Wszystkie osoby nim zainteresowane rozpoczynają swoje poszukiwania od zapoznania się z ofertą przedstawioną na serwisach aukcyjnych – w rzeczy samej, tam właśnie jest ona najbogatsza. Zainteresowanie jest nią ogromne. Na aukcjach znaleźć można zarówno nowe aparaty, jak i te używane. Wystawiają je nie tylko komisy i firmy prowadzące działalność w tym właśnie zakresie, ale także indywidualni użytkownicy. Zresztą, jeżeli ktoś ma telefon komórkowy, którego chce się pozbyć, aukcja internetowa jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem. Na powyżej wspomnianych serwisach znajdują się w ofercie aparaty wszystkich marek funkcjonujących w tej branży. Co więcej, zaopatrzyć się można także w komórki niedostępne na naszym polskim rynku – takich przykładów można by w tym miejscu podać kilka. Oczywiście, zdecydowanie największą popularnością cieszą się produkty wiodących na tym rynku firm. Rozpiętość cenowa oferowanych na aukcjach modeli jest ogromna. Są takie, które kosztują tylko kilkadziesiąt złotych (przy czym naturalnie rewelacji po czymś takim nie należy się spodziewać), jak równie dobrze i takie kosztujące po kilka ładnych tysięcy złotych. Tak więc każdy zainteresowany kupnem telefonu komórkowego nie będzie miał najmniejszego problemu ze znalezieniem produktu, który w pełni zaspokoi jego oczekiwania – a wiadomo, że te są akurat zróżnicowane. Dla jednych osób telefon komórkowy to jedynie narzędzie służące do komunikacji, inni natomiast chcą, ażeby ich komórki były „wybajerzone”. Wypada jeszcze w tym miejscu wspomnieć o simlockach – w sprzedaży internetowej dostępne są takie telefony komórkowe, które simlocka posiadają, jak też i te bez niego (w tym akurat przypadku jest o tyle dobrze, że z takiego telefonu korzystać można w każdej sieci ). Kupując telefon komórkowy na internetowych aukcjach koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, od kogo się taki towar kupuje – sprzedawca musi być sprawdzony, dlatego też koniecznie trzeba poczytać komentarze wystawione mu przez innych użytkowników. Im ich więcej, tym naturalnie lepiej, przy czym w szczególności wskazane są te pozytywne. Z zakupem u użytkowników posiadających większe ilości komentarzy negatywnych czy nawet neutralnych warto się jednak wstrzymać. Samemu zaś komentarz należy wystawiać dopiero po przetestowaniu telefonu.

Obuwie on-line

17Za pośrednictwem Internetu zaopatrzyć się można w całe mnóstwo produktów. Buty pod tym względem nie stanowią absolutnie żadnego wyjątku. Chętnych na zaopatrywanie się w obuwie w taki właśnie sposób nie brakuje, chociaż z drugiej strony uczciwie przyznać należy, iż są to akurat dość ryzykowne zakupy. But jednak jest takim towarem, który należy bardzo dobrze przymierzyć. Ta rzecz w żadnym wypadku nie może być niewygodne. Prawidłowo dobrane buty to podstawa – pamiętać bowiem trzeba, iż to właśnie stopy mają za zadanie utrzymanie ciężaru całego ciała. Nie mogą być zatem w opłakanym stanie, chociaż naturalnie nigdy nie wiadomo, w jaki sposób zareagują na dana parę butów. Są ludzie, którzy z powodzeniem mogą chodzić dosłownie we wszystkim – nie robią się im odciski i tym podobne. Są także i tacy, dla których kupowanie butów to ogromne utrapienie, ponieważ nigdy nie wiedzą, czego mogą się spodziewać – tym osobom kupowanie obuwia za pośrednictwem sklepów internetowych należy jednak odradzić, chociaż z drugiej strony istnieje przecież możliwość zwrócenia towaru lub złożenia reklamacji, jeżeli okaże się, że zapewniania sprzedawcy a praktyka rozminęły się zupełnie. W obuwie można się w Internecie zaopatrywać zarówno w sklepach internetowych, jak i na serwisach aukcyjnych. Bardzo interesująca ofertę w tym zakresie mają zagraniczne sklepy on-line – a robienie zakupów właśnie w nich to dzisiaj żaden problem, ponieważ systemy elektronicznych płatności są już bardzo wygodne i nastręczają klientom większych problemów. W tych zagranicznych sklepach kupić bardzo często można takie buty, które na naszym rodzimym rynku są po prostu niedostępne. Na wspominanych już powyżej serwisach aukcyjnych natomiast dostępne jest również obuwie używane. Tutaj zasada obowiązuje dokładnie taka sama, jak w przypadku odzieży. A zatem użytkownicy albo pozbywają się zbędnych rzeczy, albo kupują buty w ciuchlandach i potem sprzedają je na aukcjach po mocno zawyżonych cenach. Także i w tym przypadku stosowane są wyprzedaże. Pomimo rozlicznych niedogodności, chętnych na zaopatrywanie się w obuwie za pośrednictwem stron internetowych nie brakuje. Wspomnieć jeszcze można w tym miejscu, iż w zasadzie wszyscy znani producenci obuwia posiadają w dzisiejszych czasach swoje autoryzowane sklepy internetowe, co jest wygodne, ponieważ stacjonarne sklepy tego typu znajdują się zwykle tylko w dużych miastach, w związku z czym mieszkańcy mniejszych miejscowości nie mają do nich dostępu na co dzień. Internet ten problem rozwiązuje.

Artykuły spożywcze on-line

14W dzisiejszych czasach wielbiciele gotowania mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowani. Z dostaniem rozmaitych produktów, na przykład przypraw, nie ma obecnie żadnych problemów. Rzecz jasna ludzie mieszkający w mniejszych miejscowościach są tutaj w zdecydowanie gorszej sytuacji. W dużych miastach, takich jak chociażby Warszawa, nie brakuje sklepów, w których można zaopatrzyć się w artykuły spożywcze sprowadzone z różnych stron świata – w małych miastach takich sklepów po prostu nie ma. Na szczęście jest Internet, a tam wiele stron, dzięki którym upragnionych zakupów można dokonać bez najmniejszych przeszkód. Tego rodzaju sklepy internetowe stanowią prawdziwą skarbnicę dla tych wszystkich osób, które dla przykładu rozglądają się za jakimiś ciekawymi, oryginalnymi przyprawami – chociażby tymi wykorzystywanymi w kuchni chińskiej czy indyjskiej. To, z czym mamy do czynienia w sklepach jest jedynie namiastką, bardzo zresztą ubogą, tego, co stosowane jest w Chinach czy tez w Indiach. Z istnienia niektórych przypraw w ogóle nie zdajemy sobie nawet sprawy. Kiedy zatem mowa o kuchni chińskiej, kojarzy się to nam zwykle z hasłem „przyprawa chińska – pięć smaków”, a w przypadku kuchni indyjskiej skojarzenie jest też zawsze to samo – curry. Natomiast dzięki sklepom internetowym sprzedającym tego rodzaju produkty można się przekonać, że oferta w tym względzie jest zdecydowanie bardziej szersza aniżeli mogłoby się nam wydawać. Robienie zakupów w internetowych sklepach kulinarnych odbywa się dokładnie na tej samej zasadzie co i w innych sklepach funkcjonujących w sieci. Wyszukuje się pożądany produkt, klika się na ikonę z koszykiem, następnie trzeba przejść do kasy i wypełnić formularz potrzebny do realizacji zamówienia. Potem należy opłacić zamówienie i czekać na jego realizację. Zwykle całość zamyka się w roboczym tygodniu. W przypadku jakiś szczególnych zamówień może to potrwać dłużej – sklep nie zawsze ma na składzie jakiś produkt, nie jest on dostępny od ręki dlatego chociażby, że nie ma na niego dużego zapotrzebowania, a jego sprowadzenie zajmuje trochę czasu. Kupując w Internecie artykuły spożywcze należy koniecznie zwrócić uwagę na to czy sprzedawca ma już jakieś doświadczenie w tym zakresie – poznać to można chociażby po opiniach użytkowników. Kupowanie takich rzeczy z nieznanego i niepewnego źródła może pociągnąć za sobą mało interesujące skutki, więc lepiej uważać. Jest pewna kategoria produktów, przy zakupie których zachować należy naprawdę szczególną ostrożność.

Księgarnie on-line

8Co można kupować  za pośrednictwem Internetu? Zdecydowana większość osób zapewne odpowie na takie pytanie, że wszystko. Wszystko to oczywiście może nieco przesadzone w tym momencie określenie, nie mniej jednak kupić w sieci można naparzę sporo rzeczy. Świadczy o tym chociażby szalenie zróżnicowana oferta sklepów internetowych. Jedną z ich odmian są księgarnie on-line. Podobnie, jak i w przypadku stacjonarnych księgarni, tak i tutaj zaopatrzyć się można w książki, czasopisma oraz inne jeszcze wydawnictwa. Internetowe księgarnie są prawdziwym zbawieniem dla mieszkańców mniejszych miejscowości, w których dostęp do szerokiej oferty wydawniczej jest niestety w bardzo dużym stopniu ograniczony. Internetowych księgarni funkcjonuje w sieci całe mnóstwo, z tego też powodu bardzo dobrym udogodnieniem są wyszukiwarki produktów w sieci. Przy okazji stwarzają one możliwości w zakresie porównania ceny (te w poszczególnych księgarniach mogą nieznacznie się różnić – mowa oczywiście w tym miejscu o tej samej pozycji wydawniczej). Dzięki temu można uniknąć ryzyka przepłacenia za jakiś towar. Oferta zdecydowanej większości księgarni internetowych nie ogranicza się tylko i wyłącznie do pozycji stricte wydawniczych. Jest poszerzona również i o innego rodzaju artykuły, dla przykładu papiernicze czy też związane z komputerami, dla przykładu mogą to być przenośne pamięci. Płatności w księgarniach on-line dokonywane są dokładnie na takich samych zasadach, jak we wszystkich innych sklepach internetowych. Podobnie również odbywa się procedura dokonywania zakupów. Każdy nowy użytkownik ma obowiązek zarejestrowania się i założenia sobie konta. Stali klienci większości internetowych księgarni liczyć mogą na zniżki. Z takiej formy zaopatrywania się w książki warto korzystać z kilku powodów. Przede wszystkim oferta internetowych księgarni jest zwykle bardzo szeroka i bogata. Po drugie tego rodzaju sklepy prowadzą zapisy na długo oczekiwane nowości wydawnicze, dzięki czemu można mieć gwarancję, że taką książkę się dostanie – i to bez żadnego stania w kolejkach, dotrze pod wskazany adres jako paczka. Poza tym w przypadku księgarni on-line zawsze można liczyć na to, że znajdzie się w nich na bieżąco wszystko to, co na rynku wydawniczym nowe – dzięki temu miłośnicy książek mogą być dobrze poinformowani o tym, co w tej branży się dzieje. W księgarniach internetowych nie brakuje także recenzji poszczególnych książek, a także opinii użytkowników na ich temat, dzięki czemu łatwiej podjąć jest decyzję o zakupach.

Minusy internetowych zakupów

3Sklepy internetowe cieszą się ogromnym powodzeniem – i to z bardzo wielu powodów. Nie mniej jednak nie stanowią żadnego wyjątku od starej reguły mówiącej o tym, że wszystko ma swoje dobre i złe strony. W związku z tym i zakupy dokonywane za pośrednictwem Internetu nie są pozbawione wad. Podstawową wadą takich zakupów jest to, że produktu nie można obejrzeć osobiście. Co prawda w chwili obecnej jakość zdjęć dzięki cyfrowym technologiom jest coraz lepsza, co więcej, nie ma problemów z zamieszczeniem na stronie trójwymiarowych prezentacji, jednakże koniec końców nigdy nie zastąpi to kontaktu osobistego. Bardzo często zdarza się tak, że zamówiony przez klienta towar rozczarował go, albowiem okazało się, że przesyłka w rzeczywistości wygląda inaczej aniżeli na fotografii zamieszczonej na stronie internetowej. Kolejna kwestia to taka, że wybrany towar nie jest dostępny od ręki. Trzeba na niego kilka bądź nawet kilkanaście dni poczekać. W okolicach świąt takich jak Boże narodzenie chociażby robienie zakupów przez Internet wiąże się z tym ryzykiem, że przesyłka dotrzeć może w mocnym opóźnieniem – zwłaszcza, jeżeli jest wysyłana za pośrednictwem poczty. Kurier w tym przypadku to pewne rozwiązanie, niestety jednak znacznie droższe. Ponadto w sieci można natknąć się na oszustów. W przypadku sklepów internetowych takie historie zdarzają się obecnie bardzo sporadycznie, aczkolwiek kupując coś na internetowych aukcjach trzeba mieć się jednak na baczności. Przypadki otrzymania cegły zamiast telefonu komórkowego w paczce są dosyć znane. Nie ma również co ukrywać, że Internet stwarza znakomite pole do popisu dla złodziei. Realizowanie jakiejkolwiek transakcji za pośrednictwem sieci zawsze wiąże się z podaniem swoich danych osobowych, a jeżeli płatność za zakupy dokonywana jest także przez Internet, wówczas nie ma innej możliwości dostania się do swojego konta jak podanie hasła. Trzeba być zatem ostrożnym. W ostateczności zawsze można wybrać płatność za pobraniem, ale to wychodzi nieco drożej. Naturalnie systemy internetowych płatności oraz zabezpieczania danych osobowych są coraz bardziej udoskonalane, aczkolwiek hakerzy również nie śpią i za każdym razem, kiedy w tej kwestii pojawia się cos nowego na rynku, znajdują na to własną odpowiedź. Wszystko to jednak nie przeszkadza klientom w robieniu zakupów za pośrednictwem Internetu – co więcej, taka forma zaopatrywania się w rozmaite produkty zyskuje sobie coraz więcej zwolenników i nic nie wskazuje na to, ażeby miało się to zmienić.

Jak robić zakupy w sklepie on-line?

4Sklepy internetowe skonstruowane są w taki sposób, aby w możliwie jak najlepszy sposób ułatwić klientom robienie w nich zakupów. Ponadto składają się one również z części dla użytkowników niewidocznej – dostęp do niej mają osoby administrujące takim sklepem. Chodzi w tym miejscu o panel administracyjny, za pomocą którego wysyłać można pocztę do klientów, informować ich o aktualnym statusie zamówienia, dodawać na stronę nowe produkty i tym podobne. to, co widzi klient natomiast składa się przede wszystkim ze strony głównej, na której wyszczególnione są podkategorie – tam właśnie trzeba szukać pożądanych produktów. Zresztą, każdy sklep internetowy wyposażony jest w wyszukiwarkę. Kupowanie produktów w sklepach on-line odbywa się poprzez dodanie ich do koszyka – przy czym przed ostatecznym zatwierdzeniem zamówienia zawsze się można rozmyślić. Ikona z koszykiem znajduje się przy każdym produkcie – wystarczy po prostu w nią kliknąć. Każdy produkt jest dokładnie opisany, znajdują się przy nim również fotografie, które z reguły można powiększyć, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Bardzo istotnym elementem w każdym sklepie internetowym jest również formularz, który przy finalizowaniu zamówienia klient musi wypełnić. Znajdują się w nim dokładne informacje na temat zamówienia (co i za ile), sposobu płatności i przesyłki, umieszczone są w nim również dane do przesyłki (obowiązkowo imię i nazwisko klienta oraz adres, pod który paczka ma zostać dostarczona). W zdecydowanej większości sklepów internetowych funkcjonuje taka opcja, że jeśli klient robi zakupy nie po raz pierwszy, formularz wypełniany jest automatycznie – zmieniają się w nim tylko informacje dotyczące zamówionych produktów. Jeżeli chodzi o formę płatności, to można wybrać tutaj różne opcje. Istnieje dla przykładu możliwość zrobienia tego poprzez wykorzystanie karty płatniczej. Jednakże najczęściej preferowaną przez klientów formą jest przelew na konto bankowe. Zamówiony towar wysyłany jest dopiero po zaksięgowaniu wpłaty. Sklepy internetowe realizują wysyłkę w dno robocze – w święta oraz w weekendy nie ma co na to liczyć. Do zakupionego towaru klient otrzymuje paragon bądź fakturę – dowód zakupu koniecznie trzeba zachować, bez niego nie ma bowiem podstaw do składania ewentualnej reklamacji. Sporo sklepów praktykuje to, że do paczki dołącza także formularz zwrotu, w innych przypadkach tego rodzaju formularze pobrać można ze strony internetowej sklepu. Dokument natomiast powinien być wypełniony dokładnie i czytelnie.

Coś dla numizmatyków

20Co kupuje się  za pośrednictwem Internetu? Możliwości w zakresie odpowiedzi na te pytanie jest cale mnóstwo, długo by wymieniać. Na tej liście znajdują się między innymi monety oraz banknoty – sieć jest dla numizmatyków miejscem po prostu idealnym. Oczywiście, wszystko w tym momencie zależy od tego, czego dokładnie się w sieci szuka. Jest rzeczą całkowicie naturalną, że kolekcjonerzy rozglądający się za eksponatami z najwyższej półki nie będą ich szukać na tradycyjnych serwisach aukcyjnych chociażby, ale na profesjonalnych aukcjach, do których – nawiasem mówiąc – nie każdy ma dostęp. Są to bowiem wydarzenia dla naprawdę zamożnych osób. Nie wszyscy dostają na nie zaproszenia. Wracając natomiast do tego, co kupić można w Internecie – to i tak nie ma na co narzekać. Zdecydowanie największy wybór pod tym kątem jest u nas na największym w naszym kraju serwisie aukcyjnym – wystarczy tam zajrzeć, ażeby się o tym fakcie przekonać. W Polsce ogromną popularnością cieszą się kolekcjonerskie dwuzłotówki. Emitowane są przez Narodowy Bank Polski już od ładnych kilkunastu lat. Niektóre spośród nich osiągają dzisiaj bardzo wysokie ceny dochodzące nawet do kilkuset złotych za jedną monetę. Do tej pory rozprowadzane były za pośrednictwem banków – jeszcze tego samego dnia pojawiały się na aukcjach w cenach odpowiednio zawyżonych. Jednakże wraz z początkiem bieżącego roku wprowadzone zostały zmiany, które mają w zdecydowanym stopniu ułatwić kolekcjonerom zaopatrywanie się w monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP – dotyczy to nie tylko tak popularnych dwuzłotówek. Otóż w tej chwili będzie je można nabyć tylko i wyłącznie za pośrednictwem Internetu – Narodowy Bank Polski uruchomił w tym celu specjalny serwis. Chętni muszą się tam zarejestrować. Rzecz jasna na aukcyjnych serwisach dostępne są również i inne monety – nie tylko współczesne. Trudno jednak urządzać sobie właśnie tam polowanie na „białe kruki” – jak była mowa powyżej, nie tam się ich szuka. Oprócz numizmatów krajowych, na aukcjach kupić można także i te zagraniczne – niektóre są naprawdę przepiękne. Nie mniej jednak w tym miejscu koniecznie zaznaczyć należy, iż jeśli chodzi o kolekcjonerskie monety, Polacy nie mają się czego powstydzić – monety te z powodzeniem zaliczyć można do grona najpiękniejszych i najbardziej interesujących na całym świecie. Zresztą, żadną tajemnicą nie jest, że tradycje mennicze w naszym kraju są niesamowicie długie i sięgają jeszcze okresu wczesnego średniowiecza, a to już mówi samo za siebie.