Kunstu Zakupy

O zakupach

Wpisy z Grudzień, 2009

O handlu elektronicznym

24Mówiąc o handlu elektronicznym – określanym również mianem e-commerce – mamy na myśli przede wszystkim sklepy internetowe. Bardzo dużo w tym zresztą prawdy, ponieważ elektroniczne sklepy spośród wszystkich form e-commerce są tą spotykaną zdecydowanie najczęściej. Nie mniej jednak pamiętać koniecznie trzeba o tym, że handel elektroniczny to nieco szersze pojęcie. To nie tylko sprzedaż zarówno rozmaitych towarów, jak i usług. To także wszystko to, co wiąże się z przyjmowaniem zamówień oraz obsługiwaniem tych płatności, które dokonywane są drogą on-line. Dziedzin tego rodzaju handlu wymienić można kilka – jedną spośród nich jest m-commerce czyli taki rodzaj handlu elektronicznego, w którym bardzo duży udział biorą mobilne urządzenia, jak dla przykładu telefony komórkowe czy przenośne komputery. Handel elektroniczny podzielić można na kilka różnych kategorii, przy czym podział ten zdeterminowany jest tym, co zostało przyjęte za kryterium tegoż podziału. Jeżeli zatem mówić o typach e-commerce, wyszczególnia się w tym zakresie trzy podstawowe kategorie. Mówi się zatem o handlu pośrednim, bezpośrednim oraz hybrydowym. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem wyszukiwania pożądanych towarów oraz metodami realizowania takiej transakcji. W handlu elektronicznym udział zwykle biorą rozmaite strony – i to właśnie jest kolejne kryterium jednego z najczęściej spotykanych rodzajów handlu elektronicznego. Może mieć on więc w tym zakresie różną postać, dla przykładu stronami transakcji mogą być sami użytkownicy, jak też użytkownik oraz firma. Przy finalizowaniu transakcji – czyli przy dokonywaniu płatności za nią – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, których podstawowym celem jest zabezpieczenie danych podawanych przez klienta. Chodzi na przykład o takie sytuacje jak płacenie za zakupy kartą kredytową – taka transakcja koniecznie musi być szyfrowana. Poza tym klient korzystający z usług sklepu internetowego nie powinien mieć żadnych kłopotów z tym, aby znaleźć dokładne dane sklepu włącznie z namiarami kontaktowymi, zwracać również należy uwagę na to czy na stronie dostępny jest regulamin. Warto nadmienić o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie takiej, że programy partnerskie typowe do tej pory dla tradycyjnego, stacjonarnego handlu przeniosły się obecnie także na grunt wirtualny i są jak najbardziej obecne w handlu elektronicznym. Polegają one na tym, że sieć sprzedaży konstruowana jest w głównej mierze za sprawą poleconych osób, jak chociażby znajomych.

Alkohole on-line

21Do bardzo szerokiego grona produktów, jakie zakupić można za pośrednictwem Internetu zaliczyć należy alkohol. W sieci funkcjonuje mnóstwo elektronicznych sklepów, w których bez najmniejszych nawet przeszkód zaopatrzyć  się można w rozmaite trunki. Oczywiście, w dużym stopniu ich oferta pokrywa się z ofertą sklepów stacjonarnych, nie mniej jednak w Internecie znaleźć można bardzo wiele ciekawych pozycji. Poza tym, jeżeli robi się zakupy w sklepach zagranicznych – co obecnie nie jest jakimś strasznym problemem – można liczyć na to, że znajdzie się coś, z czego kupieniem na naszym rynku może być poważny problem. Dzięki sklepom on-line zaopatrzyć się można w alkohole lepsze gatunkowo. Sklepy te proponują swoim klientom między innymi mnóstwo gatunków wina, aczkolwiek i mocniejsze alkohole z powodzeniem można w nich kupić. Robienie zakupów w tych sklepach i dokonywanie za nie płatności kompletnie niczym nie różni się od tego, jak to wygląda w przypadku wszystkich innych sklepów internetowych. Dobre gatunkowo trunki nie należą co prawda do artykułów, po jakie sięga się codziennie, ale od czasu do czasu w zasadzie każdy ma ochotę napić się czegoś lepszego. W dużych miastach nie ma najmniejszego nawet problemu z zaopatrzeniem się w nieco lepszy alkohol czy w ogóle ten z najwyższej półki. Dostępny jest on między innymi w hipermarketach czy też w sklepach z alkoholami świata. W tych drugich zwłaszcza można nabyć ciekawe trunki, takie, których w żadnym innym sklepie się nie znajdzie – chyba, że w Internecie właśnie. Sklep internetowy z dobrym alkoholem to znakomite rozwiązanie dla mieszkańców mniejszych miejscowości, którzy jednak dostęp do bardzo wielu produktów mają w mocno ograniczonym stopniu. Na stronach tych sklepów znaleźć można nie tylko zresztą alkohole – przy czym trzeba zaznaczyć, że przy każdym produkcie znajduje się krótki jego opis, a także opinie użytkowników na jego temat. Oprócz tego na tych stronach znaleźć można także różne akcesoria takie jak dla przykładu korkociągi czy skrzynki na butelki. Bardzo często jest też i tak, że nie brakuje ciekawostek z zakresu historii napojów alkoholowych, aczkolwiek to akurat wcale nie musi być regułą. Poza tym istnieje wiele sklepów wyspecjalizowanych – jedne zajmują się sprzedażą tylko i wyłącznie win, inne natomiast preferują jednak mocniejsze trunki. W każdym bądź razie klienci poszukujący takich właśnie towarów w Internecie powinni być zadowoleni, albowiem oferta pod tym kątem jest bardzo interesująca oraz bogata.

Część masowej kultury

1Powstanie sklepów internetowych było konsekwencją upowszechnienia się tak potężnego środka masowej komunikacji, jakim jest Internet. Dodać  w tym miejscu wypada, iż była to konsekwencja jak najbardziej naturalna. Możliwości, jakie bowiem stworzył Internet wyznaczyły zupełnie nowe standardy w zakresie komunikowania się. Nikt nie ma również najmniejszych nawet wątpliwości co do tego, że sieć jest znakomitym sposobem nie tylko na reklamowanie, ale również sprzedawanie wszelakich produktów oraz usług. Za pośrednictwem Internetu kupić można w tej chwili praktycznie wszystko, co z wielu względów jest rzeczą niesamowicie wygodną. Zapotrzebowanie na tego rodzaju formę handlowej wymiany jest obecnie ogromne, o czym świadczyć może chociażby fakt, iż sklepy internetowe powstają niczym grzyby po deszczu. Cieszą się z tego zarówno klienci, jak też i sami właściciele takich sklepów – dla coraz szerszego grona osób taka postać działalności gospodarczej jest bardzo dobrym i nierzadko jedynym sposobem na zarabianie pieniędzy. Oczywiście, nie należy się spodziewać oszałamiających rezultatów już na samym początku – tutaj również trzeba włożyć sporo czasu, pracy oraz, czego ukryć się nie da, pieniędzy. Historia sklepów internetowych w naszym kraju nie jest jakaś specjalnie długa. Bazując na informacjach publikowanych niegdyś przez magazyn „Time”, pierwszy sklep internetowy w Polsce zaczął funkcjonować przed trzynastoma laty – założyła go jedna z poznańskich firm. Jest mnóstwo powodów, dla których ludzie dokonują zakupów właśnie przez Internet i dla których coraz więcej osób przekonuje się właśnie do tej formy zaopatrywania się w rozmaite produkty. Uczciwie przyznać przy tej okazji należy, iż nie brakuje też i takich, co do sklepów internetowych nastawieni są w bardzo sceptyczny sposób. Nie mniej jednak faktem jest – i nikt tego nie podważy, że obecnie sklepy internetowe stały się integralną częścią masowej kultury. Ponadto robienie zakupów za pośrednictwem sieci nie odbywa się tylko i wyłącznie w oparciu o sklepy. Nie brakuje również serwisów aukcyjnych, gdzie kupić i sprzedać można niemalże wszystko, użytkownicy mają również do swojej dyspozycji galerie internetowe, w których zaopatrzyć się można w wyroby z zakresu rękodzieła artystycznego. Możliwości są zatem – jak doskonale na powyższych przykładach widać – naprawdę spore. Zdecydowana większość osób korzystających z Internetu nie jest w ogóle w stanie wyobrazić go sobie bez sklepów internetowych – to jeden z powodów, dla których korzysta się z sieci.

Dlaczego warto kupować przez Internet?

2Kupowanie za pośrednictwem Internetu ma bardzo wielu przeciwników, nie mniej jednak zwolenników zaopatrywania się w taki właśnie sposób w różne produkty jest nieporównywalnie więcej. Powodów, dla których robienie zakupów przez Internet jest tak bardzo popularne wymienić można w tym miejscu naprawdę bardzo dużo. Przede wszystkim chodzi o to, że dostęp do sieci jest obecnie praktycznie wszędzie, czego niestety nie można powiedzieć o wielu produktach. Generalnie rzecz biorąc zasada jest tutaj taka, że im mniejsza miejscowość, tym mniejszy wybór rozmaitych towarów w sklepach stacjonarnych, tym bardziej ograniczony do nich dostęp. Internet stanowi tutaj najlepsze z możliwych rozwiązanie. Poza tym zakupy przez sieć są po prostu wygodne. Zaopatrywanie się w różne rzeczy w sposób tradycyjny wiąże się z pewnymi ograniczeniami – sklepy stacjonarne otwarte są w konkretnych godzinach i tylko w tym czasie można w nich robić zakupy. O sklepach internetowych natomiast powiedzieć się tego nie da. Dla klientów dostępne są przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Klient może zatem robić zakupy wówczas, kiedy sam uzna to za stosowne – kiedy ma na to ochotę lub gdy po prostu czas mu na to pozwala. Równie dobrze mogą być to godziny przedpołudniowe, co i środek nocy. Ponadto sklepy internetowe charakteryzują się tym, że są uniwersalne – w tym zakresie nie ma żadnych granic, więc jeśli ktoś chce zamówić jakiś produkt z Indonezji czy ze Stanów Zjednoczonych, nie ma z tym najmniejszego problemu, nie musi w tym celu odbywać dalekiej i kosztownej podróży, nie musi wypełniać sterty papierków i tym podobne. Wszystko załatwia kilkoma kliknięciami komputerowej myszy. Kolejny powód przemawiający na korzyść sklepów internetowych to taki, że zamówiony produkt zostaje dostarczony pod wskazany przez klienta adres – to również oszczędność czasu, bo nie trzeba biegać po sklepach ani stać w kolejkach. Kurier albo poczta dostarczy przesyłkę. No i jeszcze jeden szalenie istotny aspekt. Wybór towarów, jaki oferują sklepy internetowe, jest w niejednym przypadku większy aniżeli w sklepach stacjonarnych posiadających ten sam rodzaj asortymentu. Przy tej okazji klienci sklepów internetowych mogą liczyć na wiele promocji oraz upustów. Mogą one mieć dla przykładu postać darmowej przesyłki przy dokonaniu zakupów na określoną kwotę bądź przyjemnego upominku za sam fakt zostania klientem sklepu. W stacjonarnych sklepach na takie promocje klienci nie mają raczej co liczyć, choć oczywiście zdarzają się wyjątki.