Kunstu Zakupy

O zakupach

Archiwum kategorii ‘Bezpieczeństwo zakupów online’

Bezpieczne zakupy

15Elektroniczny handel – czyli właśnie między innymi sklepy internetowe –  wiąże się z bardzo wieloma aspektami, na które koniecznie trzeba zwracać uwagę. Jedną z elementarnych kwestii jest sprawa bezpieczeństwa zakupów dokonywanych właśnie za pośrednictwem Internetu. To bezpieczeństwo tego rodzaju transakcji w ogromnym stopniu warunkuje to, w jakim tempie rozwijać się w ogóle będzie szeroko pojmowany handel elektroniczny. Zasada jest tutaj bardzo prosta – im bardziej bezpiecznie będzie czuł się klient, tym większe zaufanie będzie miał do internetowych sklepów. A to z kolei przekłada się na to, że częściej z oferty tych sklepów będzie korzystał. Kiedy zatem można mówić o tym, że zakupy w sieci są bezpieczne? Przyjmuje się, iż jest to zdeterminowane czterema podstawowymi czynnikami. Pierwsza kwestia to taka, że można bez problemu potwierdzić tożsamość obydwu stron – a zatem sprzedającego oraz kupującego – zawierających transakcję właśnie za pośrednictwem Internetu. Poza tym kanał transmisji pomiędzy tymi stronami obowiązkowo musi być szyfrowany. W taki właśnie sposób można mieć gwarancję, że przesyłane informacje są bezpiecznie – wspomnieć należy chociażby o kartach kredytowych (a uściślając – o ich numerach), za pomocą których klienci bardzo często płacą za swoje zakupy. Do szyfrowania takich informacji wykorzystywane są specjalne protokoły – na dzień dzisiejszy sprawa w tym zakresie przedstawia się w taki sposób, że są to w głównej mierze protokoły SET oraz SSL. W pierwszym przypadku jest to skrót od wyrażenia Secure Electronic Transaction, w drugim natomiast – od Secure Sockets Layer. I jeszcze jedna niesamowicie istotna sprawa. Dobrze zabezpieczone powinny być również serwery internetowych sklepów. Mowa w tym miejscu o dwojakim rodzaju zabezpieczeń. Pierwsze spośród nich dotyczą informacji na temat klientów sklepów – ich nazwisk, adresów i tym podobne. Dostęp do nich powinni mieć tylko i wyłącznie pracownicy takich sklepów. Drugi rodzaj zabezpieczeń dotyczy z kolei umyślnych ataków hakerskich. Postępujące technologie sprawiają, że obecnie zabezpieczenia stają się coraz bardziej nowoczesne i skuteczne. Ponadto muszą być uaktualniane na bieżąco. Nie brakuje bowiem osób chętnych do tego, aby je złamać. Sami użytkownicy natomiast również powinni zachowywać się rozsądnie – najlepiej bowiem jest korzystać ze sklepów już sprawdzonych. Kupowanie jakichkolwiek produktów ze źródeł, co do których nie ma się pewności nigdy nie jest zbyt dobrym pomysłem i można się rozczarować.

O handlu elektronicznym

24Mówiąc o handlu elektronicznym – określanym również mianem e-commerce – mamy na myśli przede wszystkim sklepy internetowe. Bardzo dużo w tym zresztą prawdy, ponieważ elektroniczne sklepy spośród wszystkich form e-commerce są tą spotykaną zdecydowanie najczęściej. Nie mniej jednak pamiętać koniecznie trzeba o tym, że handel elektroniczny to nieco szersze pojęcie. To nie tylko sprzedaż zarówno rozmaitych towarów, jak i usług. To także wszystko to, co wiąże się z przyjmowaniem zamówień oraz obsługiwaniem tych płatności, które dokonywane są drogą on-line. Dziedzin tego rodzaju handlu wymienić można kilka – jedną spośród nich jest m-commerce czyli taki rodzaj handlu elektronicznego, w którym bardzo duży udział biorą mobilne urządzenia, jak dla przykładu telefony komórkowe czy przenośne komputery. Handel elektroniczny podzielić można na kilka różnych kategorii, przy czym podział ten zdeterminowany jest tym, co zostało przyjęte za kryterium tegoż podziału. Jeżeli zatem mówić o typach e-commerce, wyszczególnia się w tym zakresie trzy podstawowe kategorie. Mówi się zatem o handlu pośrednim, bezpośrednim oraz hybrydowym. Różnią się one pomiędzy sobą sposobem wyszukiwania pożądanych towarów oraz metodami realizowania takiej transakcji. W handlu elektronicznym udział zwykle biorą rozmaite strony – i to właśnie jest kolejne kryterium jednego z najczęściej spotykanych rodzajów handlu elektronicznego. Może mieć on więc w tym zakresie różną postać, dla przykładu stronami transakcji mogą być sami użytkownicy, jak też użytkownik oraz firma. Przy finalizowaniu transakcji – czyli przy dokonywaniu płatności za nią – koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych czynników, których podstawowym celem jest zabezpieczenie danych podawanych przez klienta. Chodzi na przykład o takie sytuacje jak płacenie za zakupy kartą kredytową – taka transakcja koniecznie musi być szyfrowana. Poza tym klient korzystający z usług sklepu internetowego nie powinien mieć żadnych kłopotów z tym, aby znaleźć dokładne dane sklepu włącznie z namiarami kontaktowymi, zwracać również należy uwagę na to czy na stronie dostępny jest regulamin. Warto nadmienić o jeszcze jednej rzeczy, a mianowicie takiej, że programy partnerskie typowe do tej pory dla tradycyjnego, stacjonarnego handlu przeniosły się obecnie także na grunt wirtualny i są jak najbardziej obecne w handlu elektronicznym. Polegają one na tym, że sieć sprzedaży konstruowana jest w głównej mierze za sprawą poleconych osób, jak chociażby znajomych.

Filmy i muzyka on-line

36Internet jest w dzisiejszych czasach najbardziej nośnym środkiem masowej komunikacji. Nic więc zatem dziwnego, iż stanowi najbardziej dogodne miejsce dla sprzedaży rozmaitych produktów oraz usług. W tym drugim zakresie wyszczególnić można mnóstwo takich usług. Należy do nich możliwość oglądania filmów. Aby obejrzeć film, trzeba najpierw wysłać smsa – kosztuje on zwykle od kilku do kilkunastu złotych. Po wpisaniu otrzymanego na telefon komórkowy kodu można obejrzeć film. Tego rodzaju usługi oferuje obecnie coraz więcej stron internetowych – niektóre spośród nich są firmowane nazwami znanych przedsiębiorstw. Co do tych usług nie ma jeszcze aż tak ogromnego przekonania – z tego chociażby względu, że zdecydowana większość internautów nie zamierza w ogóle płacić za oglądanie filmów i ściąga je sobie z sieci, tutaj także są spore możliwości. Mało kto przykłada obecnie wagę do tego czy zdobył jakiś film drogą legalną, czy też może niekoniecznie. Nie mniej jednak są i takie osoby, które za ich oglądanie w Internecie są skłonne zapłacić – takie osoby są jednakże w mniejszości. Na podobnej zasadzie swoje usługi oferują użytkownikom różne stacje telewizyjne – aktualnie udostępnianie programów za pośrednictwem Internetu to już standard. Część spośród nich udostępniana jest bez konieczności ponoszenia z tego tytułu jakichkolwiek opłat, jednakże bardziej interesująca część oferty dostępna jest już jednakże za odpłatnością. Ich uiszczanie polega na wykupieniu abonamentu – zazwyczaj miesięcznego. Powyższe przykłady nie są jedynymi, jeżeli chodzi o dostęp do rozmaitych plików. Wiele stron, z których pobierać można pliki audio oraz wizualne również ma wprowadzone płatności. Usługi darmowe wiążą się tutaj z całą masą limitów – dla przykładu na dobę można ściągnąć tylko określoną objętość, nie można ściągać nawet dwóch plików równocześnie z tej samej strony i tym podobne. Wykupienie natomiast abonamentu wiąże się natomiast ze zniesieniem tych limitów – częściowo albo w całości, to już zależy od tego, na jaki abonament użytkownik się zdecyduje. Istnieją również strony, an których opublikowane są linki, pod którymi znajdują się pliki muzyczne, filmowe i tym podobne. Rejestracja na niektórych spośród tych stron nie wiąże się z ponoszeniem opłat, na innych zaś płacić trzeba – jest to zwykle jednorazowa opłata, którą uiszcza się poprzez wysłanie smsa. Jak więc zatem doskonale widać, również i takie usługi zakupić można sobie za pośrednictwem Internetu – cieszą się one całkiem sporym zainteresowaniem.

Internetowe apteki

10W stwierdzeniu, że za pośrednictwem Internetu kupić można wszystko jest bardzo dużo prawdy. Widać to chociażby po różnorodności oferty przedstawianej klientom przez sklepy internetowe. Jedną z odmian takich sklepów są internetowe apteki. W sieci funkcjonuje ich co prawda coraz więcej, aczkolwiek nie zmienia to faktu, że wzbudzają one dość sporo kontrowersji. Środki farmaceutyczne to akurat dość specyficzny rodzaj produktów – szczególnie w sytuacji, kiedy w grę wchodzą leki wykupywane na receptę. Nie ma się zatem co dziwić osobom, które robienie zakupów w internetowych aptekach uważają za ryzykowne. Poza tym można zastanawiać się również nad tym czy tego rodzaju sklepy internetowe rzeczywiście mają rację bytu – to dość dyskusyjna kwestia. W każdej miejscowości, nawet niedużej, znajduje się bowiem co najmniej jedna apteka stacjonarna. Z reguły natomiast jest ich kilka. Dostęp do takich usług jest zatem powszechny i nie sprawia żadnego w sumie żadnego problemu. Zawsze też jest coś takiego jak apteka dyżurna, więc jeżeli zachodzi konieczność kupienia leku nawet i w środku nocy, nie jest to rzecz niemożliwa do zrealizowania. Co natomiast przemawia na plus internetowych aptek? Z całą pewnością to, że zakupów w nich dokonać można bez konieczności wychodzenia z domu – ale to akurat jest cechą charakterystyczną dla wszystkich sklepów internetowych, bez względu na ich profil działalności. Bez wątpienia apteka internetowa jest dobrym rozwiązaniem w przypadku tych osób, które z jakiś względów mają ograniczone możliwości w zakresie dotarcia do stacjonarnej apteki – mogą to być dla przykładu osoby niepełnosprawne. Internetowa apteka – podobnie zresztą jak i taka stacjonarna – nie może zostać uruchomiona na zasadzie „bo mam pomysł na biznes”. Raz, że do jej prowadzenia nieodzowne są odpowiednie kwalifikacje oraz wykształcenie, to po drugie – potrzebne są na to specjalne zezwolenia. Dystrybucja leków – nawet tych wydawanych klientom bez recepty – odbywa się w każdym przypadku na ściśle określonych zasadach. W tym względzie nie ma mowy o jakiejkolwiek dobrowolności. Zdecydowana większość internetowych aptek dysponuje ofertą szerszą aniżeli środki farmaceutyczne. Posiada w niej również kosmetyki. Spora część spośród nich – chociaż rzecz jasna wcale nie jest to regułą – to kosmetyki przeznaczone do sprzedaży tylko i wyłącznie w aptekach, takich firm można wymienić w tym miejscu kilka. Wiele stacjonarnych aptek uruchamia również swoje freony internetowe i prowadzi sprzedaż poprzez sieć.

Artykuły dla dzieci on-line

34Za pośrednictwem Internetu zaopatrzyć się można w szereg rozmaitych produktów. Do tego grona zaliczyć należy artykuły dla dzieci. Jest to asortyment szalenie zróżnicowany i szeroki – od zabawek zaczynając, a na meblach do dziecięcego pokoju kończąc. W dzisiejszych czasach na tym właśnie rynku znaleźć można mnóstwo rzeczy – nieco tańszych i droższych, wszystko zależy od tego, czego dokładnie się szuka. Uczciwie trzeba przyznać, że oferta stacjonarnych sklepów wcale nie jest pod tym względem w jakimkolwiek stopniu gorsza – wręcz przeciwnie, należy do bardzo bogatych. Artykuły dla dzieci mają jednak tę wadę, że generalnie rzecz biorąc stanowią raczej dość konkretny wydatek – z punktu widzenia producentów oraz sprzedawców to znakomita szansa na zarobek, ponieważ różne rzeczy po prostu trzeba dzieciom kupować. Stacjonarne sklepy w dużych miastach są lepiej zaopatrzone aniżeli te w mniejszych miejscowościach. Nie mniej jednak w przypadku sklepów internetowych miejsce zamieszkania nie ma najmniejszego nawet znaczenia. Oferta zaprezentowana w tym zakresie przez sklepy internetowe jest godna uwagi. Poza tym – jeżeli ktoś poszukuje rzeczy tańszych – może zajrzeć na aukcyjne serwisy. Tam znajduje się mnóstwo używanych produktów dla dzieci, takich jak dla przykładu mebelki, wózki, odzież czy zabawki. Chociażby zakup nowego wózka to całkiem konkretny wydatek, tymczasem na aukcji wózek używany, ale w dobrym stanie można nabyć za kwotę dużo niższą. Odrębną kategorią, jeśli rozchodzi się o dziecięce artykuły są przedmioty służące do dekoracji dziecięcego pokoju. Pod tym kątem Internet także prezentuje niesamowicie interesującą ofertę – rozpiętość cenowa jest tutaj ogromna, tak więc dziecięcy pokój udekorować można nawet za przyzwoite i niezbyt wygórowane pieniądze. Pokój dziecka wyposażyć można między innymi w przedmioty z zakresu rękodzieła artystycznego – taki obrazek czy pudełko na zabawki chociażby będzie z pewnością niepowtarzalną i jedyną w swoim rodzaju ozdobą. Takich przedmiotów najlepiej jest szukać albo na serwisach aukcyjnych, albo w internetowych galeriach. Obecnie rękodzieło wraca do łask, więc i coraz więcej osób się tym zajmuje. Sklepy internetowe z artykułami dla dzieci posiadają ofertę przeznaczoną zarówno dla dzieci młodszych, jak też i tych starszych. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak rzeczy dla tych młodszych dzieci – z tego względu, że normalnie są one najdroższe, a takich aukcjach chociażby kupić je można, używane oczywiście, jednak dużo taniej.

Biżuteryjne drobiazgi

18Do niesamowicie szerokiego grona produktów, w jakie zaopatrzyć się można za pośrednictwem Internetu zaliczyć należy biżuterię. W sieci oferta pod tym kątem właśnie jest naprawdę wręcz rewelacyjna, poza tym biżuteria to akurat taki towar, który z powodzeniem można kupić jedynie po obejrzeniu fotografii. Najczęściej biżuterię kupują naturalnie kobiety, nie mniej jednak na uwagę zasługuje fakt, iż dla mężczyzn pojawia się w tym zakresie coraz bardziej interesująca oferta. Męskiej biżuterii jest w sklepach coraz więcej. Bardziej i mniej znane firmy jubilerskie prowadzą aktualnie sprzedaż przez Internet – przyznać trzeba, że z naprawdę dużym powodzeniem. Proponują swoim klientom niesamowicie zróżnicowany asortyment – biżuterie srebrną, złotą, z kamieniami szlachetnymi, z bursztynami, z masy perłowej i tym podobne. Naprawdę jest w czym wybierać. Taką biżuterię kupić można zarówno w sklepach internetowych, jak i na serwisach aukcyjnych. Oczywiście, im droższe surowce znajdują przy jej wytwarzaniu zastosowanie, tym droższy jest także produkt końcowy. Sporą popularnością cieszy się także sztuczna biżuteria – jest niedroga, poza tym z powodzeniem imituje kamienie szlachetne. Koniecznie w tym miejscu trzeba wspomnieć też i o biżuterii zaliczanej do artystycznego rękodzieła. Bardzo pocieszające jest to, że takich wyrobów jest w Internecie coraz więcej. To idealna propozycja dla tych wszystkich osób – przede wszystkim dla kobiet – pragnących nosić biżuterię unikalną, niepowtarzalną i bardzo oryginalną. Bogactwo pod tym względem wynika z faktu, iż coraz większa liczba osób zajmuje się tą właśnie odmianą rękodzieła. Z dostępem do produktów potrzebnych do wytwarzania takich ozdób nie ma obecnie najmniejszego nawet problemu. Unikatowej biżuterii typu hand made szukać należy najlepiej albo na serwisach aukcyjnych, albo w internetowych galeriach. Warto tutaj zaznaczyć, iż w galeriach jest co prawda nieco drożej (chociaż nie są to wcale jakieś astronomiczne kwoty), ale za to propozycje są o wiele bardziej interesujące. Dlatego też ciekawych rzeczy warto szukać właśnie tam. Reasumując, z punktu widzenia klientów jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem tak ogromny wybór. Za autentycznie bardzo przystępną cenę można stać się właścicielem pięknego drobiazgu. A nikomu chyba raczej tłumaczyć nie trzeba, jak wspaniałym uzupełnieniem stroju jest biżuteria. Ponieważ kupić można ozdoby całkiem niedrogie, nie ma w związku z tym najmniejszych przeszkód w tym, ażeby posiadać ich większe ilości.

Coś dla numizmatyków

20Co kupuje się  za pośrednictwem Internetu? Możliwości w zakresie odpowiedzi na te pytanie jest cale mnóstwo, długo by wymieniać. Na tej liście znajdują się między innymi monety oraz banknoty – sieć jest dla numizmatyków miejscem po prostu idealnym. Oczywiście, wszystko w tym momencie zależy od tego, czego dokładnie się w sieci szuka. Jest rzeczą całkowicie naturalną, że kolekcjonerzy rozglądający się za eksponatami z najwyższej półki nie będą ich szukać na tradycyjnych serwisach aukcyjnych chociażby, ale na profesjonalnych aukcjach, do których – nawiasem mówiąc – nie każdy ma dostęp. Są to bowiem wydarzenia dla naprawdę zamożnych osób. Nie wszyscy dostają na nie zaproszenia. Wracając natomiast do tego, co kupić można w Internecie – to i tak nie ma na co narzekać. Zdecydowanie największy wybór pod tym kątem jest u nas na największym w naszym kraju serwisie aukcyjnym – wystarczy tam zajrzeć, ażeby się o tym fakcie przekonać. W Polsce ogromną popularnością cieszą się kolekcjonerskie dwuzłotówki. Emitowane są przez Narodowy Bank Polski już od ładnych kilkunastu lat. Niektóre spośród nich osiągają dzisiaj bardzo wysokie ceny dochodzące nawet do kilkuset złotych za jedną monetę. Do tej pory rozprowadzane były za pośrednictwem banków – jeszcze tego samego dnia pojawiały się na aukcjach w cenach odpowiednio zawyżonych. Jednakże wraz z początkiem bieżącego roku wprowadzone zostały zmiany, które mają w zdecydowanym stopniu ułatwić kolekcjonerom zaopatrywanie się w monety kolekcjonerskie emitowane przez NBP – dotyczy to nie tylko tak popularnych dwuzłotówek. Otóż w tej chwili będzie je można nabyć tylko i wyłącznie za pośrednictwem Internetu – Narodowy Bank Polski uruchomił w tym celu specjalny serwis. Chętni muszą się tam zarejestrować. Rzecz jasna na aukcyjnych serwisach dostępne są również i inne monety – nie tylko współczesne. Trudno jednak urządzać sobie właśnie tam polowanie na „białe kruki” – jak była mowa powyżej, nie tam się ich szuka. Oprócz numizmatów krajowych, na aukcjach kupić można także i te zagraniczne – niektóre są naprawdę przepiękne. Nie mniej jednak w tym miejscu koniecznie zaznaczyć należy, iż jeśli chodzi o kolekcjonerskie monety, Polacy nie mają się czego powstydzić – monety te z powodzeniem zaliczyć można do grona najpiękniejszych i najbardziej interesujących na całym świecie. Zresztą, żadną tajemnicą nie jest, że tradycje mennicze w naszym kraju są niesamowicie długie i sięgają jeszcze okresu wczesnego średniowiecza, a to już mówi samo za siebie.

Płatność i dostawa

13Zaopatrując się w jakiekolwiek produkty za pośrednictwem Internetu trzeba za nie oczywiście zapłacić – nie ma w tym fakcie niczego nadzwyczajnego i pod tym akurat względem sklepy internetowe nie różnią się niczym od sklepów stacjonarnych. Możliwości w zakresie dokonania płatności jest obecnie sporo, w związku z czym klient może wybrać taka, która najbardziej mu odpowiada. Najczęściej praktykowany i zdecydowanie najbardziej preferowany jest przelew na rachunek bankowy. Jak klient go zrobi, to już jego sprawa, nie mniej jednak w tym zakresie wybór pada najczęściej na przelew internetowy. Wszystkie banki obecnie udostępniają swoim klientom możliwość obsługi rachunku poprzez sieć właśnie i tą drogą dokonywać można przelewów. Jest to niesamowicie wygodne, bo przelew można zrobić w każdej chwili bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach w banku czy na poczcie. Większość sklepów internetowych oraz użytkowników wystawiających na sprzedaż przedmioty na portalach aukcyjnych oferuje również możliwość płatności za pobraniem – za towar płaci się przy odbiorze, jest to nieco droższa usługa. Wiele sklepów posiada też odnośniki pozwalające na dokonanie płatności za pomocą karty kredytowej. Ta opcja także jest bardzo często wybierana przez klientów. Jeszcze inną metodą jest korzystanie z serwisów umożliwiających płatności pomiędzy osobami posiadającymi pocztę elektroniczną – z tego korzystają wszyscy, a już na pewno adres e-mailowy trzeba posiadać, jeśli się robi zakupy przez Internet. Podobnie jak sposób płatności, tak samo wybrać sobie można sposób dostarczenia przesyłki. Tutaj istnieją trzy możliwości. Po pierwsze – jest to odbiór osobisty. Po drugie – paczka zostaje dostarczona drogą pocztową. Po trzecie – przesyłkę pod wskazany adres dostarcza kurier. Z opcji numer jeden klienci korzystają zdecydowanie najrzadziej. Najpopularniejsze są przesyłki pocztowe – wiąże się to z faktem, że są one najtańsze. Kurier to najbardziej pewna opcja, z drugiej jednakże strony – najdroższa. Klienci mają zatem całkiem niezły wybór – zarówno, jeżeli chodzi o sposób płatności, jak i dostarczenia przesyłki. Sklepy starają się tych możliwości nie ograniczać, a jeśli już – to w rozsądnych granicach. Robienie zakupów przez Internet staje się coraz bardziej wygodne. To także jeden z powodów, dla których ludzie tak chętnie korzystają z oferty sklepów on-line. Na uwagę zasługuje również to, że robienie zakupów w sieci staje się coraz bardziej bezpieczne, co też przemawia na ich korzyść.